Lodowa Przełęcz zlokalizowana jest w głównej grani Tatr, pomiędzy Małym Lodowym Szczytem a Lodową Kopą. Jest to najwyżej położona przełęcz tatrzańska, przez którą przebiega znakowany szlak turystyczny. Od wschodu opada do Dolinki Lodowej, odgałęzienia Doliny Małej Zimnej Wody, z kolei ku zachodowi do Doliny Zadniej Jaworowej.

Informacje podstawowe

Wysokość: 2372m n.p.m.
Trudność zjazdu: S2
Nachylenie: do 40°
Wystawa: E
Przewyższenie: 360m (od schroniska)
Współrzędne: 49° 11′ 35.1″ N, 20° 10′ 55.1″ E

Podejście i zjazd

Ze schroniska Téryego kierujemy się do Lodowej Dolinki, na bieżąco aktualizując trasę podejścia do panujących warunków lawinowych. Po obejściu Lodowej Grani skręcamy w prawo i kierujemy się na północny-zachód. Po chwili pojawia się cel naszej wycieczki, który towarzyszy nam już do samego końca podejścia. Przełęcz warto spróbować zdobyć w całości na nartach, mogą przydać się harszle.

Zjeżdżamy w dół żlebem, wzdłuż drogi podejścia. Cała przyjemność zjazdu zależeć będzie od warunków śniegowych, jakie zastaniemy. Niewątpliwie, największą frajdę zyskamy po świeżym opadzie, zanim słońce przeobrazi pokrywę śniegu, lub na wiosnę przy zalegających firnach. Prawdziwy tatrzański klasyk skiturowy! W drodze powrotnej mijamy schronisko i po 8 km meldujemy się z powrotem w Starym Smokowcu.

Zdjęcia

Track GPS

Turę zaczynamy w Starym Smokowcu (1020 m n.p.m.). Najpierw osiągając Siodełko Hrebieniok (1275 m n.p.m.), a następnie mijając Chatę Zamkowskiego (1475 m n.p.m.) wchodzimy do wlotu Doliny Małej Zimnej Wody, której dnem poruszamy się w kierunku północno-zachodnim. Schronisko Téryego (2015 m n.p.m.) zdobywamy podchodząc zakosami pod ścianami Żółtej Ściany, następnie kierujemy się na Lodową Przełęcz, z której zaliczamy wspaniały zjazd w puchu. Po szybkim popasie podchodzimy na Czerwoną Ławkę i zjeżdżamy do Smokovca, tzw. Generałem – przez dolinę Staroleśną.
Tura łącznie ma 17km i ponad 1600m przewyższenia.

Film

Film znaleziony na Youtube – pokazuje zjazd w wiosennych warunkach. W miesiącach zimowych warunki bywają dużo trudniejsze – jest twardo.