Klimkowy Żleb opada z Klimkowej Przełęczy (słow. Bachledova štrbina), pierwszej przełęczy leżącej bezpośrednio po kopule szczytowej Durnego Szczytu, w stronę Łomnicy. Klimek Bachleda – postać absolutnie nietuzinkowa, honoruje swoim imieniem (bądź też w wersji słowackiej – nazwiskiem) tę przełęcz i żleb, będąc niejako gwarantem urody miejsca i górskiej przygody, jakiej możemy tu doświadczyć.

Informacje podstawowe

Wysokość: 2550m n.p.m.
Trudność zjazdu: S3
Nachylenie: do 43°
Wystawa: S
Przewyższenie: 535m (od schroniska)
Współrzędne: 49° 11′ 47″ N, 20° 12′ 30″ E

Podejście i zjazd

Jedną z cech charakteryzujących ten żleb jest to, że jest bardzo schowany. Nie widać go prawie zupełnie ani z drogi podejścia do chaty Téryego, ani spod samego schroniska. Dzięki temu jest raczej mało jeżdżony i nawet w dni, kiedy na Baraniej czy Lodowej Przełęczy jest pełno – tutaj możemy być sami.

Siedząc pod schroniskiem i patrząc na masyw Durnego Szczytu widzimy dwa wąskie i strome żlebiki, nasz cel jest schowany bardziej na prawo, za załomem i z tego położenia jest niewidoczny.

Spod schroniska ruszamy przed siebie 🙂  Kierując się na północny-wschód przechodzimy pomiędzy Małym a Pośrednim Stawem i zdobywając kilkadziesiąt metrów wysokości, w okolicach 2050m n.p.m. skręcamy zdecydowanie na wschód. Nie tracąc wysokości przechodzimy ok. 500m do grzędy, za którą schowany jest nasz cel. Tutaj ubieramy raki i zaczynamy napierać do góry. W dalszej części podejścia raczej nie napotkamy trudności orientacyjnych – generalnie do góry 🙂

W tym miejscu warto zaznaczyć długość samego zjazdu, a co za tym idzie podejścia – od wejścia do żlebu do Klimkowej Przełęczy dzieli nas 500m deniwelacji i ok. 1km odległości. Trzeba wziąć to po uwagę, planując czas wycieczki.

Sam zjazd jest dość szeroki i wygodny, mimo niemałego nastromienia. Ze względu na swoją długość, przy dobrych śniegach pozwoli na szybką i piękną jazdę, z nawiązką rekompensującą trudy podejścia. Jest to absolutny klasyk tatrzański i jeden  z najpiękniejszych zjazdów w mojej karierze.

Zdjęcia

Track GPS

Rozpoczynamy, jak zawsze w tym rejonie, w Starym Smokovcu. Jest to jednodniowa wycieczka, której celem jest stricte Klimkowy Żleb. Mimo tego i tak pokonujemy prawie 20km i 1600m podejścia. Kierujemy się do Chaty Téryego, a następnie podchodzimy do Klimkowego Żlebu i nim kierujemy się do góry.

Film

Fajny film polskiej ekipy pokazujący zarówno drogę podejścia jak i sam zjazd.